تبلیغات
بدنسازی - آیا مکمل ها برای بدنسازی موثر است؟

http://tanaasob.com/images/supplements/nut05282013.jpg
 
به ادامه مطلب بروید
منتظر معجزه نباشید
این سوالی است که ممکن است برای مربیان و ورزشکاران مبتدی یا آماتور پیش آید.حتی این بحث وارد خانواده هایی که افراد ورزشکار و یا چاق و لاغر دارند شده است. برای پاسخ دادن به این سوال نیاز به کمی تحقیق و بررسی است. تا افرادعلاقه مند بتوانند بدون شک و تردید به مصرف و عدم مصرف مکمل ها مبادرت نمایند.البته در تمام دنیا استفاده و یا عدم استفاده از مکمل ها موضوعی است که به شدت مورد بحث کارشناسان و محققان امر میباسد که در این مقاله موافقین و مخالفینی دارد. با توجه به این وضعیت موجود بازار مکمل ها در کشورمان وسردرگمی بعضی افراد و خانواده ها در این موضوع برآن شدیم تا اطلاعاتی را هر چند اندک در اختیار علاقه مندان بگذاریم باشد که چراغ راهی باشد.
http://axgig.com/images/32925967901777200098.jpg
تقاضا برای مکمل های غذایی
در دنیای امروز مکمل های ورزشی به موادی اطلاق میشود که ترکیبی از ویتامین ها و… و یا تک تک اینها باشد که به منظور افزایش عملکرد ورزشی استفاده میشود.محصولات این چنینی ممکن است تغییرات سریع داشته باشد مانند عصاره پرتقال تلخ که به جای افدرین در چربی سوزها استفاده میشود و یا ممکن است با تغییرات تدریجی و طولانی مدت و یا بی اثر باشد.
مکمل ها به طور کلی در تمام دنیا بدون نسخه به متقاضیان ارائه میشود که اخیرا به علت بازارتقاضا شاهد گستردگی تنوع و قابل دسترس بودن آنها در جوامع گوناگون میباشید .این گستردگی و تقاضا را هم در کشور خودمان به طور وسیع و اپیدمی میتوان مشاهده کرد و همین بازار داغ و سود رسان باعث شده تا افرادی به هر شکل وارد بازار شده و سود سرشاری را ببرند. به علت عدم نظارت صحیح و دقیق پای سوداگران متقلب و فرصت طلب نیز به این بازار پرسود باز شده افرادی که از احساسات جوانان به فیزیک مناسب و قوی سواستفاده کرده و تولیدات تقلبی خود را با قیمت های بالابه دست این مصرف کنندگان خام و بی تجربه میرسانند. معمولا تولید کنندگان عمده این مکمل ها در دنیا یک روند یکسانی را برای روانه کردن محصولات خود به بازار طی میکنند. در واقع قبل از تولید و ارائه محصول خود به بازار مکمل های مورد نظر باید به تایید واحد نظارت بر مواد غذایی حاکم در آن کشور برسد و بعد از آن طرف تولید کننده میتواند تولیدات خود را وارد بازار کند. درایران نیز تولید اینگونه مواد و یا واردات آن همین مراتب را باید طی کند. یعنی باید مورد تایید واحد نظارت  وزارت بهداشت قرار گیرد. و بعد از آن میتواند فعالیت خود را با برچسب این واحد نظارت آغاز نماید. البته این روند ورود محصولاتی است که قانونی وارد بازار میشود. محصولات ومکمل هایی هستندکه ازمجرای غیر قانونی واز طریق قاچاق وارد کشورمان میشود و هیچگونه نظارت و کنترلی بر روی آنها تیست که معمولا تنوع و تعدادشان بیشتر از محصولاتی است که قانونی توزیع میشود حال به این بازار آشفته و متنوع نوع تقلبی و دستساز آن را که حتی خبره ترین افراد نیز نمیتوانند آنها را شناسایی کنند را اضافه کنید.

تردید در کیفیت
هر مکمل حاوی موادی برای نیاز متقاضیان با ترکیبات متغیری باشد که به صورت برچسب بر روی محصول نصب می شود. اما سوال اینجاست آیا سازمان های نظارت بر ساخت مکمل ها چه در داخل چه در خارج قوانین را به طور دقیق و صحیح اجرا میکنند؟ چه تضمینی وجود دارد که ترکیبات روی برچسب ها با مواد موجود در داخل بسته بندی مطابقت داشته باشد؟ بسیاری از کارشناسان مربوطه به مواردی اشاره دارند که سازندگان استانداردهای تولید با کیفیت مناسب رارعایت نمیکنند اخص اینکه  این محصولات به طور گشترده از طریق باند های قاچاق وارد کشورمان میشود . آیا  به نظر شما غیر از افراد سودجو و ناآگاه به موضوع مرجعی هست که تایید کننده مواد برچسب شده بر روی بسته بندی باشد و توجه به همین مسائل باعث شده در صورت اعتقاد به استفاده از مکمل ها مصرف کنندگان را در انتخاب کالای موردنظر دچار سردرگمی نماید. نکته ای را که در مورد مکمل ها باید به آن توجه داشت اینکه نمی توان به طور کامل منکر اثرگذاریشان شد.هر چند اندک  و به همین دلیل است که این صنعت در دنیا با سرعت و به طور چشمگیری توسعه یافته است.اما نباید در میان عموم ورزشکاران از حیطه واقعیات و عقل خارج شد و انتظار معجزه و اثرگذاری یک شبه داشت.
چند توصیه
در نتیجه برای استفاده از مکمل ها باید به نکات زیر توجه ویژه ای داشت :
اول: اینکه فیزیک و تغذیه و نوع ورزش فرد مورد نظر توسط کارشناسان تغذیه و یا کارشناسان و مربیان ورزشی بررسی شود و با توجه به شناخت از این قبیل فاکتورها مکمل تجویز شد.
دوم: تعیین اصالت مکمل که بسیار مهم است.
سوم: چنانچه بعد از استفادا از مکمل حساسیت های گوارشی مثل کم و زیاد شدن اسید معده ویا اختلال در جذب و دفع مواد در روده ها پیدا کردید دیگر ادامه ندهید و استفاده آن را قطع کنید.
چهارم:  تاریخ تولید و انقضا محصول را دقیق چک کنید و در نهایت بعد از استفاده از مکمل ها منتظر معجزه نباشید چون که اثر گذاری مکمل ها در بالا بردن کارایی ورزشی بسیار کند و طولانه همراه با تغذیه و تمرین و استراحت خوب و مناسب میباشد.


نوشته شده در سه شنبه 30 اردیبهشت 1393 ساعت 09:13 ب.ظ توسط : سعید قاسمی | دسته : مکمل های غذایی، 
 •    [ نظرات ]

 • درباره

  بدنسازی


  بهترین پست ها را در زمینه پرورش اندام در این وبلاگ بیابید

  دسته بندی ها

  جستجو

  نظر سنجی

  نظر شما در مورد وبلاگ چیست؟

  امکانات

  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :


  قالب وبلاگ