تبلیغات
بدنسازی،برنامه تمرینی بدنسازی،عکس بدنسازی - آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟
یکشنبه 2 مهر 1391

آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟

   نوشته شده توسط: سعید قاسمی    نوع مطلب :آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟ ،

عواقب خود ارضایی

توجه و آگاهی به عواقب خود ارضایی باعث می‌شود که انسان بهتر بتواند دامن همت به کمر زده و از این گناه اجتناب ورزد.

عواقب سوء و پیامدهای منفی و عملی این گناه جدای از آنکه معصیت و حرام است، به چهار دسته تقسیم می‌شود

دسته اول: آسیب‌های جسمانی

1. ضعف و تحلیلِ قوای جسمانی

کاهش انرژی جسمانی بدن از مضرات مهم و جبران ناپذیر خود ارضایی است. لاغری، لرزش بدن، پژمردگی،ضعف مفاصل، تشنج، زردی و تیرگی چهره، از نشانه‌ها و عوارض ضعف جسمانی است.

متأسفانه ضعف جسمانی به همین جا ختم نمی‌شود بلکه کل بدن را ساقط می کد. شخصی که مبتلا به این عمل شوم شود، رفته رفته ضعف شدید در خود احساس کرده، کمر درد او را آزار می‌دهد تا این که به فلج عمومی بدن مبتلا می‌شود.

2. ضعف بینایی

خود ارضای به تدریج در نور چشم و قدرت بینایی اثر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خود ارضایی دارد و این به حدی است که گاه به نابینایی منجر می‌شود.

با این که اهل ورزش هستم چشمانم خسته می‌شود و جلو چشمم تیره و تار می‌شود به حدی که سرگیجه می‌گیرم آیا این از عوارض خود ارضایی است؟ «نامه‌ای از یک پسر 18 ساله»

گناه

3. آسیب پذیری در برابر بیماری‌ها

تحلیل رفتن قدرت بدن و قوای جسمانی، بستر پذیرش سایر بیماری‌ها را فراهم می‌آورد. جسمی که با خود ارضایی ضعیف شده است نمی‌تواند در مقابل میکروب‌ها و ویروس‌ها از خود دفاع کند. جوانی مبتلا به این عمل شوم بود، در همین حین به یکی از بیماری‌های همراه با تب دچار شد و در همان حال خود ارضایی می‌کرد، در روز ششم بیماری کاملاً ضعیف شده بود و در نتیجه مرگ او را فراگرفت.

4. آسیب دستگاه تناسلی و ناتوانی‌های جنسی و تولید مثل

خود ارضایی اثرات مهمی در دستگاه تناسلی از خود برجای می‌گذارد. دکتر «هوچنین سون» معتقد است که عموم ناراحتی‌های مربوط به دستگاه تناسلی از آثار خود ارضایی است. بعضی از این اثرات عبارتاند از:

تورم غدد وذی ،تورم کانال نطفه ، تورم قسمت پایینی و عقب کانال ادرار،شل شدن عضلات تناسلی ،خروج بی اختیار منی با کوچک‌ترین حادثه ،ایجاد قاعدگی نامنظم و خروج ترشحات چرکی و احساس درد هنگام قاعدگی در دختران ، از بین رفتن پرده بکارت ، بیماری‌های مقاربتی ، عقیم شدن

5. آسیب مراکز عصبی و غدد در مغز

در اثر خود ارضایی و تحریک زیاد، هیپوتالاموس آسیب می‌بیند. مغز و مراکز حساس دیگر مکرراً دچار کاهش نسبی جریان خود می شوندن و از این طریق آسیب‌های جبران ناپذیر و بر آن‌ها وارد می‌شود. تخلیه‌های مکرر عصبی، موجب ضعف اعصاب می‌شود.

شخصِ خود ارضا نسبت به کوچک‌ترین محرک محیطی حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را ندارد، زود رنج است و سریعاً از کوره در می‌رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و... حساسیت فوق‌العاده دارد.

به طور کلی اختلال قوای بینایی، شنوایی (مثل صدای زنگ در گوش و وز وز کردن) و... از ضعف و اختلال اعصاب است.

و تو ای جوان عزیز به خود آی و این آسیب‌ها را جلوی چشم خویش تابلو کن و با تأمل در این منظره نامطلوب و غیرقابل قبول، خود را از دام این بلا نجات بده.

 

گفتار پزشکان درباره آثار زیان بار استمناء

یکی از اطبای معروف در کتاب خود که درباره زیان‌های عادت ننگین «استمنا» نوشته، مشاهدات جمعی از پزشکان را به این شرح نقل می‌کند:

«هوفمان» می‌گوید: «جوانی را دیدم که از پانزده سالگی گرفتار این اعتیاد شوم شده بود و تا سن 23 سالگی آن را ادامه داده بود.او چنان دچار ضعف قوای جسمانی گردید که هنگامی که می‌خواست کتابی را بخواند چشم‌هایش سیاهی رفته سرش درد می‌گرفت، حالتی شبیه سرسام به او دست داده بود، مانند افراد مست دچار سرگیجه شده بود، حدقه‌های چشم او بیش از حد معمولی گشاد و باز شده، و در قعر چشم‌های خود درد شدیدی احساس می‌کرد».

مشاهدات دکتر هوچین سون( HUOTCHINSON )ثابت می‌کند عموم ناراحتی‌های مربوط به دستگاه تناسلی از آثار «استمنا» و ناراحتی‌های شبکیه چشم از آن سرچشمه می‌گیرد.

نویسنده مزبور اضافه می‌کند:

«نخستین نتیجه عادت به این کار شنیع این است که قوت و شفافیت چشم‌ها زایل می‌گردد، صورت رنگ اصلی خود را از دست می‌دهد و پژمرده می‌شود، در نگاه‌های مبتلایان به این کار هوش و ذکاوت اوّلی دیده نشده حالت گرفتگی در سیمای آن‌ها ظاهر می‌گردد، چشم‌های آن‌ها با حلقه‌های کبود رنگی احاطه می‌شود. بعد از آن سستی و تنبلی در اعضای مختلف مشاهده می‌شود.

او سپس از قول یکی از نویسندگان نقل می‌کند که: «جوانی را می‌شناختم که مبتلا به این عادت شوم بود او گرفتار یکی از «بیماری‌های تب دار» شد در روز ششم بیماری که کاملا ضعیف شده بود باز نتوانست دست از عمل خود بردارد لذا مرگ با تمام وحشت خود بر او ظاهر گشت و او را در کام خود فرو کشید»!

کوتاه سخن این که به گفته همان «پزشکی» و هم از نظر «مذهبی» منفور است موجب خرابی و نابودی وجود انسان و تزلزل روح می‌گردد![6]

 

دسته دوم: آسیب‌های روحی - روانی

1. ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری

از عوامل حفظ و تقویت حافظه آن است که فرد به کارهای علمی و فکری مشغول باشد در حالی که شخص خود ارضا از کارهای علمی و فکری باز می‌ماند و این خود عامل دیگری برای ضعف حافظه چنین اشخاصی است.

2. اضطراب

دلهره و دلواپسی از ویژگی‌هایی است که دائماً فرد خود ارضا را رها نمی‌کند، او مرتب با خود درگیر است و نمی‌تواند با خود کنار آید. افکار آشفته، وسواس فکری، بی ثباتی، درهم ریختگی فکری دامن گیر اوست: «نکند کسی بفهمد»، «کی و چگونه این کار را تکرار کنم»، «کی می‌شود نجات پیدا کنم» و.. لحظه‌ای آرام و قرار ندارد، سرزنش و تحقیر خود به علت ارتکاب گناه، شخصیت او را در هم می‌کوبد. گاهی تأخیر در ترک و این که بعد از ترک چه می‌شود، امان او را می‌گیرد.

احساس گناه

3. افسردگی

بی احساسی و بی تفاوتی، بی نشاطی و بی ذوقی، سستی و گوشه گیری، غم و اندوه، عدم علاقه به امور هنری، ورزشی، مسائل معنوی و... همگی از نشانه‌های بارز و حتمی افسردگی است.

4. پرخاشگری و بداخلاقی

شخصِ خود ارضا نسبت به کوچک‌ترین محرک محیطی حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را ندارد، زود رنج است و سریعاً از کوره در می‌رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و... حساسیت فوق‌العاده دارد.

5. یأس از زندگی

... در سنین 16 یا 17 سالگی دو مرتبه دست به خودکشی زدم ولی موفق نشدم، اکنون در میان توفان مرگباری به این سو و آن سو می‌روم، شاید هم یک سویش نابودی باشد. «نامه‌ای از یک جوان»

6. از بین رفتن خلاقیت‌ها، توانایی‌ها و سرکوب شدن استعدادها.

7. عدم میل به تحصیل، مطالعه، تحقیقات علمی و فعالیت‌های فکری.

8. هوس باز و بی بند و بار شدن و اعتیاد به ارضای جنسی نامشروع.

9. بی عاطفه، کم رو و خجل.

10. عدم اعتماد به نفس و احساس حقارت، ضعف اراده.

11. از بین رفتن صفای دل و بی علاقه گی نسبت به امور معنوی، مجالس دعا، جماعات و... .

12. احساس گناه، عذاب وجدان.

خود ارضای به تدریج در نور چشم و قدرت بینایی اثر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خود ارضایی دارد و این به حدی است که گاه به نابینایی منجر می‌شود.

دسته سوم: آسیب‌های اجتماعی

این دسته از آسیب‌ها عبارتاند از:

1. بی آبرویی؛

2. مشکلات خانوادگی؛

3. انزوای اجتماعی، طرد شدن از جامعه و مشکل دوست یابی؛

4. مشکلاتی در ازدواج

5. افت تحصیلی

6. بزه‌کاری و....

7 آسیب‌های معنوی و اخروی

همه آسیب‌های سه‌گانه که سخن از آن‌ها به میان رفت قابل اصلاح و جبران است

اما آسیب معنوی به این راحتی قابل جبران نیست چون گناه که یکی از موارد آن خود ارضایی است -جدای از اینکه عذاب اخروی برای انسان می‌آورد - آسیب به قلب و دل است که هیچ بعد از وجود آدمی به ارزش، کارایی، حساسیت و لطافت قلب و دل او نیست.

درباره گروهی از گنه‌کاران لجوج و عنود می‌فرماید:

«خَتَمَ اللَّهُ عَلی قُلُوبِهِمْ وَ عَلی سَمْعِهِمْ وَ عَلی أَبْصارِهِمْ غِشاوَةٌ وَ لَهُمْ عَذابٌ عَظِیمٌ» [7]

و در آیه 46 سوره حج می‌خوانیم: فَإِنَّها لا تَعْمَی الْأَبْصارُ وَ لکنْ تَعْمَی الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ[8]

آری بدترین اثر گناه و ادامه آن، تاریک ساختن قلب، و از میان بردن نور علم و حس تشخیص است، گناهان از اعضاء و جوارح سرازیر قلب می‌شود، و قلب را به یک باتلاق متعفن و گندیده مبدل می‌سازد، اینجاست که انسان راه و چاه را تشخیص نمی‌دهد، و مرتکب اشتباهات عجیبی می‌شود که همه را حیران می‌کند با دست خود تیشه به ریشه سعادت خویش می‌زند و سرمایه خوشبختی خویش را به باد فنا می‌دهد.

در حدیثی از پیغمبر اکرم ص می‌خوانیم:

«کثرة الذنوب مفسدة للقلب» [9]:" گناهان زیاد قلب انسان را فاسد می‌کند" .

از نظر اصول روانشناسی نیز این معنی ثابت شده که اعمال آدمی همواره بازتابی در روح او دارد، و تدریجاً روح را به شکل خود در می‌آورد، حتی در تفکر و اندیشه و قضاوت او مؤثر است.

این نکته نیز قابل توجه است که انسان با ادامه گناه، لحظه به لحظه، در تاریکی روحی بیشتری فرو می‌رود، و به جایی می‌رسد که گناهانش در نظرش حسنات جلوه می‌کند، و گاه به گناهش افتخار می‌نماید! و در این مرحله راه‌های بازگشت به روی او بسته می‌شود، و تمام پل‌ها پشت سرش ویران می‌گردد و این خطرناک‌ترین حالتی است که ممکن است برای یک انسان پیش آید[10].

عزیزانم در جامعه کنونی ما مشکلات ازدواج بسیار زیاد بوده و از طرفی هم  موارد تحریک کننده به  در همه به وفور به چشم می‌خورد این وضعیت حجاب و بی مبالاتی جوانان و تأثیرات سوء آن در روح و روان جوانان اعم از دختر و پسر همه و همه بستر انحرافات جنسی را فراهم می‌سازد، درد شما عزیزان را می‌دانیم و از عمق وجود با شما احساس هم دردی می‌کنیم اما عزیزان ضربه زدن به سلامت جسم و روان و ابعاد معنوی راهش نیست باید مشکل را از ریشه حل کرد در ادامه این مقاله راهکارهایی برای رهایی از این عمل شیطانی ارائه می‌شود امیدوارم برای شما عزیزان مفید واقع شود ،(ادامه مبحث در مقاله‌ای جداگانه با عنوان "راهکارهای رهایی از خود ارضایی " تقدیم شما عزیزان خواهد شد) 

 

ادامه دارد ....  برچسب ها: آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟ ، خود ارضایی در ورزش ، خود ارضایی ، عوارض خود ارضایی ،

--------------
یکشنبه 22 فروردین 1395 08:19 ب.ظ
جون هرکی دوستا دارین نرین سراغش

بدبختتون میکنه
كیر خر
دوشنبه 2 فروردین 1395 05:11 ق.ظ
كیرم تو خودت با این سایت كیریت فاك یو بچ
میلا جقى
دوشنبه 2 فروردین 1395 05:10 ق.ظ
سلام
من پدر جق ایرانم همش رو الكسیس میزنم چون كص خوشگلى داره پیشنهاد من به شما هم اینه این قدر كه من نسل كشى كردم هیتلر نكرد
كس ننه جندتون خواهرتون رو بیارین از كون و كص میخوام بگاهم
پنجشنبه 27 اسفند 1394 09:04 ق.ظ
جقی هایه بدبخت برید کس ریخته تو خیابونا
هوشنگ
چهارشنبه 26 اسفند 1394 12:33 ب.ظ
من روزی 10 بار با دومبول خود بازی می کنم و آبم میاید آیا ضرر دارد ؟ من فقط 13 سال دارم میفهمی ؟ 13 :)
حامد
یکشنبه 23 اسفند 1394 12:27 ب.ظ
من هفته ای سه بار جق می زنم
سهراب
شنبه 15 اسفند 1394 12:55 ب.ظ
باو کیر تو این زندگی 39روز ترک کردم دوباره سوپر نگاه کردم زدم.جون مادرتون اگه میخوایید ترک کنید از فیلمو عکسو داستان دور باشید چون اولش میگی نمیزنم بعد ک دیدی میزنی مطمعن باش
بنده خدا
پنجشنبه 13 اسفند 1394 06:40 ب.ظ
دوستان یه هدف پیدا کنید در زندگی تون و به خاطر آون هدفی که دارید دست به این کار کار نزنید این را هم بدونید که یکی دارهم نگاهتان میکند
جمعه 7 اسفند 1394 01:07 ب.ظ
سلام من روزی دو بار جق میزنم فیلم سکسی میبینم چکار کنم
پدر جق ایران
پنجشنبه 6 اسفند 1394 02:21 ب.ظ
سلام بدبختهای جقی
روزی ٣ تا كوس میكنم
فقط خواستم كونتونوً بسوزونم
خدا قوت جقی ها
شایان محمدی
سه شنبه 27 بهمن 1394 10:35 ب.ظ
من روزی 8بار جق میزنم ایا ضرر دارد؟
نیما جقی
سه شنبه 27 بهمن 1394 10:34 ب.ظ
کی گفته جق ضرر داره برا بدن مفیدم هست فقط زیاده روی تباید کنید در بدن سازی هم هیچ مشکلی پیش نمییاد
سه شنبه 27 بهمن 1394 10:31 ب.ظ
من دختری 24 ساله ام بسیار حشری تو سکس زودتر از پسرا ارضا میشم آبم میاد یکی راهنماییم کنه لطفا 09391467883
علیرضا
چهارشنبه 21 بهمن 1394 05:26 ب.ظ
خودارضایی؟؟
چرا واقعا؟؟
برای چی؟؟
هشت نوع سرطان هفتاد نوع بیماری ب خاطر ده ثانیه؟؟
نکنین بخدا گناه داره
جق ینی زناع
ینی سکس با مادرتون ک حکمش زناعه
میرزه؟؟ب خاطر چن ثانیه خونوادتون پیش خدا بره زیر سوال
چرا واقعا؟؟
از عکسای جنسی دوری کنین زیاد تنها نباشین تنها شدین یاد خدا باشین
میرین حموم شورت پاتون کنین
نماز نماز نماز نماز نماز
نکنین این کارو زندگی زود میگذره این همه چیز قشنگ تو دنیاس ازونا لذت
دوشنبه 19 بهمن 1394 04:09 ب.ظ
بابا چقدر جغی تو این مملکته برین توبه کنین جون مادراتون تا کار از کار نگذشته من خودم از 12 سالگی این کارو میکردم از همون موقع افته تحصیلیم شروع شد و کلی از هم کلاسیام عقب افتادم ولی ترک کردم تا 21 سالگی این کارو می کردم ولی الان دیگه نه.
علی
شنبه 17 بهمن 1394 06:55 ب.ظ
من 4 ماهه هفته ای سه یا دو بار جق میزنم می تونم دیگه ترک کنم عوارضشم دیگه نیاد لطفا جواب بدید
پنجشنبه 8 بهمن 1394 12:42 ق.ظ
من بدنسادی مارمیکنم و یک دوره ورداشتم کامل و تو اولین روز دوه خود ارضاعی کردم ایابدن من میاد جلو یانه
جفت شیش
شنبه 3 بهمن 1394 10:00 ق.ظ
سلام. ممنون از سایت خوبتون. این سوال واسه خیلی ها پیش میاد... چه مدت بعد از سکس یا خود ارضایی ورزش به بدن آسیب نمیزنه... با تشکر از شما خوبان
ابوالفضل
دوشنبه 28 دی 1394 11:36 ب.ظ
ممنون از سایت خوبتون.
یوسف
چهارشنبه 16 دی 1394 05:44 ق.ظ
سلام دوستان / من ۲۴ سالمه / از ۱۵ سالگی خود ارضایی رو یاد گرفتم از یه نامرد اما نمیدونستم بده / وقتی فهمیدم بده که دیگه کار از کار گذشته بود . دوستان خدا شاهده که زندگیتون رو نابود میکنه تورو امام حسین ترک کنید / به مولا علی همه چیزتون نابود میشه من رو عبرت قرار بدید
یوسف
چهارشنبه 16 دی 1394 05:44 ق.ظ
سلام دوستان / من ۲۴ سالمه / از ۱۵ سالگی خود ارضایی رو یاد گرفتم از یه نامرد اما نمیدونستم بده / وقتی فهمیدم بده که دیگه کار از کار گذشته بود . دوستان خدا شاهده که زندگیتون رو نابود میکنه تورو امام حسین ترک کنید / به مولا علی همه چیزتون نابود میشه من رو عبرت قرار بدید
یوسف
چهارشنبه 16 دی 1394 05:43 ق.ظ
سلام دوستان / من ۲۴ سالمه / از ۱۵ سالگی خود ارضایی رو یاد گرفتم از یه نامرد اما نمیدونستم بده / وقتی فهمیدم بده که دیگه کار از کار گذشته بود . دوستان خدا شاهده که زندگیتون رو نابود میکنه تورو امام حسین ترک کنید / به مولا علی همه چیزتون نابود میشه من رو عبرت قرار بدید
وحید
سه شنبه 15 دی 1394 05:12 ب.ظ
سلام من سال پنجمم که دارم میزنم یه 70ذ روزی ترک کردم اما دوباره شروع کردم اونوقت تو بدن سازی تاسیر داره اما 70 روزی که پاک بودم خیلی خوب بود هیف که گذشت
Amir
یکشنبه 13 دی 1394 10:57 ب.ظ
سلام...
من یک 6 ماهی هست ک دارم بدنسازی کار میکنم و هفته ای یک بار خودارضایی میکنم اونم با حشر خیلی خیلی بالا و تا اونجایی ک من تو باشگاه کار میکنم مشکلی نمیبینم ولی امکانش هست با خودارضایی بدنسازی روم تاثیری نداشته باشه...؟؟؟
لطفا هرچه سریع تر جواب بدین..!!
جمعه 11 دی 1394 01:43 ب.ظ
كسكشای جغی
یکشنبه 6 دی 1394 10:37 ق.ظ
یک راه وجود داره که گناه کار گناه نکنه وقتی که بفهمه خدا دوسش داره
سروش
پنجشنبه 26 آذر 1394 11:51 ق.ظ
سلام من 105کیلو وزن دارم 187سانت قدمه متولد1379هستم خود ارضایی میکنم تازه وزنه برداری میکنم و هیچ ضعفی هم تا حالا برام نداشته بنظرتون امکان داره بعدن پیش بیاد جواب بدین تورو جون عزیزتون
مهدی
جمعه 20 آذر 1394 09:28 ب.ظ
سلام من 14ساله و سه ساله که دارم خود ارزاعی می کنم می خوام ترک کنم ولی نمی شه چی کار باید کنم کمکم کنید
مهدی
جمعه 20 آذر 1394 09:28 ب.ظ
سلام من 14ساله و سه ساله که دارم خود ارزاعی می کنم می خوام ترک کنم ولی نمی شه چی کار باید کنم کمکم کنید
مهدی
جمعه 13 آذر 1394 08:11 ب.ظ
سلام آقای سعیدقاسمی خواستم بگم به حرفی که زده بودی عمل نکردی وراه های ترک استمنا رو نذاشتی.فقط صرفا جهت اطلاع
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30