تبلیغات
بدنسازی،برنامه تمرینی بدنسازی،عکس بدنسازی - آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟
یکشنبه 2 مهر 1391

آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟

   نوشته شده توسط: سعید قاسمی    نوع مطلب :آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟ ،

عواقب خود ارضایی

توجه و آگاهی به عواقب خود ارضایی باعث می‌شود که انسان بهتر بتواند دامن همت به کمر زده و از این گناه اجتناب ورزد.

عواقب سوء و پیامدهای منفی و عملی این گناه جدای از آنکه معصیت و حرام است، به چهار دسته تقسیم می‌شود

دسته اول: آسیب‌های جسمانی

1. ضعف و تحلیلِ قوای جسمانی

کاهش انرژی جسمانی بدن از مضرات مهم و جبران ناپذیر خود ارضایی است. لاغری، لرزش بدن، پژمردگی،ضعف مفاصل، تشنج، زردی و تیرگی چهره، از نشانه‌ها و عوارض ضعف جسمانی است.

متأسفانه ضعف جسمانی به همین جا ختم نمی‌شود بلکه کل بدن را ساقط می کد. شخصی که مبتلا به این عمل شوم شود، رفته رفته ضعف شدید در خود احساس کرده، کمر درد او را آزار می‌دهد تا این که به فلج عمومی بدن مبتلا می‌شود.

2. ضعف بینایی

خود ارضای به تدریج در نور چشم و قدرت بینایی اثر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خود ارضایی دارد و این به حدی است که گاه به نابینایی منجر می‌شود.

با این که اهل ورزش هستم چشمانم خسته می‌شود و جلو چشمم تیره و تار می‌شود به حدی که سرگیجه می‌گیرم آیا این از عوارض خود ارضایی است؟ «نامه‌ای از یک پسر 18 ساله»

گناه

3. آسیب پذیری در برابر بیماری‌ها

تحلیل رفتن قدرت بدن و قوای جسمانی، بستر پذیرش سایر بیماری‌ها را فراهم می‌آورد. جسمی که با خود ارضایی ضعیف شده است نمی‌تواند در مقابل میکروب‌ها و ویروس‌ها از خود دفاع کند. جوانی مبتلا به این عمل شوم بود، در همین حین به یکی از بیماری‌های همراه با تب دچار شد و در همان حال خود ارضایی می‌کرد، در روز ششم بیماری کاملاً ضعیف شده بود و در نتیجه مرگ او را فراگرفت.

4. آسیب دستگاه تناسلی و ناتوانی‌های جنسی و تولید مثل

خود ارضایی اثرات مهمی در دستگاه تناسلی از خود برجای می‌گذارد. دکتر «هوچنین سون» معتقد است که عموم ناراحتی‌های مربوط به دستگاه تناسلی از آثار خود ارضایی است. بعضی از این اثرات عبارتاند از:

تورم غدد وذی ،تورم کانال نطفه ، تورم قسمت پایینی و عقب کانال ادرار،شل شدن عضلات تناسلی ،خروج بی اختیار منی با کوچک‌ترین حادثه ،ایجاد قاعدگی نامنظم و خروج ترشحات چرکی و احساس درد هنگام قاعدگی در دختران ، از بین رفتن پرده بکارت ، بیماری‌های مقاربتی ، عقیم شدن

5. آسیب مراکز عصبی و غدد در مغز

در اثر خود ارضایی و تحریک زیاد، هیپوتالاموس آسیب می‌بیند. مغز و مراکز حساس دیگر مکرراً دچار کاهش نسبی جریان خود می شوندن و از این طریق آسیب‌های جبران ناپذیر و بر آن‌ها وارد می‌شود. تخلیه‌های مکرر عصبی، موجب ضعف اعصاب می‌شود.

شخصِ خود ارضا نسبت به کوچک‌ترین محرک محیطی حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را ندارد، زود رنج است و سریعاً از کوره در می‌رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و... حساسیت فوق‌العاده دارد.

به طور کلی اختلال قوای بینایی، شنوایی (مثل صدای زنگ در گوش و وز وز کردن) و... از ضعف و اختلال اعصاب است.

و تو ای جوان عزیز به خود آی و این آسیب‌ها را جلوی چشم خویش تابلو کن و با تأمل در این منظره نامطلوب و غیرقابل قبول، خود را از دام این بلا نجات بده.

 

گفتار پزشکان درباره آثار زیان بار استمناء

یکی از اطبای معروف در کتاب خود که درباره زیان‌های عادت ننگین «استمنا» نوشته، مشاهدات جمعی از پزشکان را به این شرح نقل می‌کند:

«هوفمان» می‌گوید: «جوانی را دیدم که از پانزده سالگی گرفتار این اعتیاد شوم شده بود و تا سن 23 سالگی آن را ادامه داده بود.او چنان دچار ضعف قوای جسمانی گردید که هنگامی که می‌خواست کتابی را بخواند چشم‌هایش سیاهی رفته سرش درد می‌گرفت، حالتی شبیه سرسام به او دست داده بود، مانند افراد مست دچار سرگیجه شده بود، حدقه‌های چشم او بیش از حد معمولی گشاد و باز شده، و در قعر چشم‌های خود درد شدیدی احساس می‌کرد».

مشاهدات دکتر هوچین سون( HUOTCHINSON )ثابت می‌کند عموم ناراحتی‌های مربوط به دستگاه تناسلی از آثار «استمنا» و ناراحتی‌های شبکیه چشم از آن سرچشمه می‌گیرد.

نویسنده مزبور اضافه می‌کند:

«نخستین نتیجه عادت به این کار شنیع این است که قوت و شفافیت چشم‌ها زایل می‌گردد، صورت رنگ اصلی خود را از دست می‌دهد و پژمرده می‌شود، در نگاه‌های مبتلایان به این کار هوش و ذکاوت اوّلی دیده نشده حالت گرفتگی در سیمای آن‌ها ظاهر می‌گردد، چشم‌های آن‌ها با حلقه‌های کبود رنگی احاطه می‌شود. بعد از آن سستی و تنبلی در اعضای مختلف مشاهده می‌شود.

او سپس از قول یکی از نویسندگان نقل می‌کند که: «جوانی را می‌شناختم که مبتلا به این عادت شوم بود او گرفتار یکی از «بیماری‌های تب دار» شد در روز ششم بیماری که کاملا ضعیف شده بود باز نتوانست دست از عمل خود بردارد لذا مرگ با تمام وحشت خود بر او ظاهر گشت و او را در کام خود فرو کشید»!

کوتاه سخن این که به گفته همان «پزشکی» و هم از نظر «مذهبی» منفور است موجب خرابی و نابودی وجود انسان و تزلزل روح می‌گردد![6]

 

دسته دوم: آسیب‌های روحی - روانی

1. ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری

از عوامل حفظ و تقویت حافظه آن است که فرد به کارهای علمی و فکری مشغول باشد در حالی که شخص خود ارضا از کارهای علمی و فکری باز می‌ماند و این خود عامل دیگری برای ضعف حافظه چنین اشخاصی است.

2. اضطراب

دلهره و دلواپسی از ویژگی‌هایی است که دائماً فرد خود ارضا را رها نمی‌کند، او مرتب با خود درگیر است و نمی‌تواند با خود کنار آید. افکار آشفته، وسواس فکری، بی ثباتی، درهم ریختگی فکری دامن گیر اوست: «نکند کسی بفهمد»، «کی و چگونه این کار را تکرار کنم»، «کی می‌شود نجات پیدا کنم» و.. لحظه‌ای آرام و قرار ندارد، سرزنش و تحقیر خود به علت ارتکاب گناه، شخصیت او را در هم می‌کوبد. گاهی تأخیر در ترک و این که بعد از ترک چه می‌شود، امان او را می‌گیرد.

احساس گناه

3. افسردگی

بی احساسی و بی تفاوتی، بی نشاطی و بی ذوقی، سستی و گوشه گیری، غم و اندوه، عدم علاقه به امور هنری، ورزشی، مسائل معنوی و... همگی از نشانه‌های بارز و حتمی افسردگی است.

4. پرخاشگری و بداخلاقی

شخصِ خود ارضا نسبت به کوچک‌ترین محرک محیطی حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را ندارد، زود رنج است و سریعاً از کوره در می‌رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و... حساسیت فوق‌العاده دارد.

5. یأس از زندگی

... در سنین 16 یا 17 سالگی دو مرتبه دست به خودکشی زدم ولی موفق نشدم، اکنون در میان توفان مرگباری به این سو و آن سو می‌روم، شاید هم یک سویش نابودی باشد. «نامه‌ای از یک جوان»

6. از بین رفتن خلاقیت‌ها، توانایی‌ها و سرکوب شدن استعدادها.

7. عدم میل به تحصیل، مطالعه، تحقیقات علمی و فعالیت‌های فکری.

8. هوس باز و بی بند و بار شدن و اعتیاد به ارضای جنسی نامشروع.

9. بی عاطفه، کم رو و خجل.

10. عدم اعتماد به نفس و احساس حقارت، ضعف اراده.

11. از بین رفتن صفای دل و بی علاقه گی نسبت به امور معنوی، مجالس دعا، جماعات و... .

12. احساس گناه، عذاب وجدان.

خود ارضای به تدریج در نور چشم و قدرت بینایی اثر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خود ارضایی دارد و این به حدی است که گاه به نابینایی منجر می‌شود.

دسته سوم: آسیب‌های اجتماعی

این دسته از آسیب‌ها عبارتاند از:

1. بی آبرویی؛

2. مشکلات خانوادگی؛

3. انزوای اجتماعی، طرد شدن از جامعه و مشکل دوست یابی؛

4. مشکلاتی در ازدواج

5. افت تحصیلی

6. بزه‌کاری و....

7 آسیب‌های معنوی و اخروی

همه آسیب‌های سه‌گانه که سخن از آن‌ها به میان رفت قابل اصلاح و جبران است

اما آسیب معنوی به این راحتی قابل جبران نیست چون گناه که یکی از موارد آن خود ارضایی است -جدای از اینکه عذاب اخروی برای انسان می‌آورد - آسیب به قلب و دل است که هیچ بعد از وجود آدمی به ارزش، کارایی، حساسیت و لطافت قلب و دل او نیست.

درباره گروهی از گنه‌کاران لجوج و عنود می‌فرماید:

«خَتَمَ اللَّهُ عَلی قُلُوبِهِمْ وَ عَلی سَمْعِهِمْ وَ عَلی أَبْصارِهِمْ غِشاوَةٌ وَ لَهُمْ عَذابٌ عَظِیمٌ» [7]

و در آیه 46 سوره حج می‌خوانیم: فَإِنَّها لا تَعْمَی الْأَبْصارُ وَ لکنْ تَعْمَی الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ[8]

آری بدترین اثر گناه و ادامه آن، تاریک ساختن قلب، و از میان بردن نور علم و حس تشخیص است، گناهان از اعضاء و جوارح سرازیر قلب می‌شود، و قلب را به یک باتلاق متعفن و گندیده مبدل می‌سازد، اینجاست که انسان راه و چاه را تشخیص نمی‌دهد، و مرتکب اشتباهات عجیبی می‌شود که همه را حیران می‌کند با دست خود تیشه به ریشه سعادت خویش می‌زند و سرمایه خوشبختی خویش را به باد فنا می‌دهد.

در حدیثی از پیغمبر اکرم ص می‌خوانیم:

«کثرة الذنوب مفسدة للقلب» [9]:" گناهان زیاد قلب انسان را فاسد می‌کند" .

از نظر اصول روانشناسی نیز این معنی ثابت شده که اعمال آدمی همواره بازتابی در روح او دارد، و تدریجاً روح را به شکل خود در می‌آورد، حتی در تفکر و اندیشه و قضاوت او مؤثر است.

این نکته نیز قابل توجه است که انسان با ادامه گناه، لحظه به لحظه، در تاریکی روحی بیشتری فرو می‌رود، و به جایی می‌رسد که گناهانش در نظرش حسنات جلوه می‌کند، و گاه به گناهش افتخار می‌نماید! و در این مرحله راه‌های بازگشت به روی او بسته می‌شود، و تمام پل‌ها پشت سرش ویران می‌گردد و این خطرناک‌ترین حالتی است که ممکن است برای یک انسان پیش آید[10].

عزیزانم در جامعه کنونی ما مشکلات ازدواج بسیار زیاد بوده و از طرفی هم  موارد تحریک کننده به  در همه به وفور به چشم می‌خورد این وضعیت حجاب و بی مبالاتی جوانان و تأثیرات سوء آن در روح و روان جوانان اعم از دختر و پسر همه و همه بستر انحرافات جنسی را فراهم می‌سازد، درد شما عزیزان را می‌دانیم و از عمق وجود با شما احساس هم دردی می‌کنیم اما عزیزان ضربه زدن به سلامت جسم و روان و ابعاد معنوی راهش نیست باید مشکل را از ریشه حل کرد در ادامه این مقاله راهکارهایی برای رهایی از این عمل شیطانی ارائه می‌شود امیدوارم برای شما عزیزان مفید واقع شود ،(ادامه مبحث در مقاله‌ای جداگانه با عنوان "راهکارهای رهایی از خود ارضایی " تقدیم شما عزیزان خواهد شد) 

 

ادامه دارد ....  برچسب ها: آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟ ، خود ارضایی در ورزش ، خود ارضایی ، عوارض خود ارضایی ،

real psychic
شنبه 15 مهر 1396 03:01 ب.ظ
فقط می توانم بگویم که راحتی کشف کردن فردی که واقعا درک آن را می داند
در شبکه. شما واقعا درک می کنید که چگونه یک مشکل را برای روشن شدن ایجاد کنید و آن را مهم بدانید.
مردم بیشتر به این موضوع نگاه می کنند و این قسمت داستان شما را درک می کنند.
این تعجب آور است که از زمانی که قطعا محبوبیت بیشتری ندارید، محبوبیت بیشتری ندارید
دارای هدیه
cheap phone psychics
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:35 ب.ظ
انگار ذهن من را میخوانی! به نظر می رسد که شما در مورد این خیلی درک کنید
این کتاب را در آن یا چیزی نوشت. من احساس می کنم شما فقط می توانید با چند درصد به رانندگی انجام دهید
پیام خانه کمی، اما به جای آن، این
وبلاگ فوق العاده است خوب خواندن حتما بر میگردم.
private std screening
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:08 ب.ظ
شما باید در یک مسابقه برای یکی از بهترین وب سایت ها در وب شرکت کنید.
من قصد دارم این وب سایت را توصیه کنم!
psychic phone reading
یکشنبه 19 شهریور 1396 10:43 ب.ظ
برای ارسال پست های جالب از شما متشکریم. من واقعا خواندن آن را دوست داشتم
شما یک نویسنده عالی هستید. مطمئن باشید که وبلاگتان را نشانه گذاری کنید و ممکن است
برگشتن به جاده من می خواهم تشویق کنم نوشتن عالی خود را ادامه دهید
تعطیلات آخر هفته خوبی داشته باشید
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 12:09 ب.ظ
I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.
You're wonderful! Thanks!
chaturbatetokenshack.online
پنجشنبه 12 مرداد 1396 08:50 ب.ظ
Hi there to all, it's in fact a fastidious for me to visit this web site,
it includes helpful Information.
Shay
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:10 ب.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand.
It seems too complex and very broad for me. I am looking forward for your next post, I'll
try to get the hang of it!
Elida
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:10 ب.ظ
I'm more than happy to discover this page. I need to to thank you for
ones time for this particularly fantastic read!!
I definitely enjoyed every little bit of it and I have you saved as a favorite to look
at new things in your blog.
Janet
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:08 ب.ظ
Howdy! Someone in my Facebook group shared this website with
us so I came to give it a look. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will
be tweeting this to my followers! Excellent blog and terrific
style and design.
Coy
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:07 ب.ظ
If some one desires to be updated with newest technologies
then he must be go to see this site and be up to date everyday.
Leslee
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:05 ب.ظ
Hi there, I check your blog like every week.

Your humoristic style is awesome, keep up the good work!
Karla
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:04 ب.ظ
Simply desire to say your article is as astounding.

The clearness to your post is simply nice and i can suppose you're an expert in this subject.
Fine along with your permission allow me to take hold of
your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.
Thanks a million and please continue the rewarding work.
Luciana
جمعه 16 تیر 1396 06:49 ب.ظ
An outstanding share! I've just forwarded this onto a coworker who
was doing a little research on this. And he actually ordered me dinner simply
because I stumbled upon it for him... lol. So allow me to reword this....
Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some
time to talk about this topic here on your website.
سینا
جمعه 9 تیر 1396 11:27 ق.ظ
از نوجونای عزیز میخام که اگه به این عمل زشت مبتلا شدن حتما به باشگاه بروند چون خودم تجربشو دارم و از وقتی به باشگاه رفتم دیگه حتی به این کار فکر هم نکردم
std home test
دوشنبه 5 تیر 1396 12:04 ق.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن دلنشین ابتدا آیا
نه کار بسیار خوب با من پس
از برخی از زمان. جایی در سراسر پاراگراف شما قادر به من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی
که. من با این حال مشکل خود را با فراز
در منطق و یک ممکن است را سادگی به پر
همه کسانی شکاف. که شما که می توانید
انجام من را قطعا تا پایان تحت
تاثیر قرار داد.
std clinic near me
جمعه 2 تیر 1396 07:02 ب.ظ
بسیار ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی
دلنشین اصل آیا نه حل و فصل
خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما در واقع موفق
به من مؤمن اما تنها برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این مشکل خود را با جهش در مفروضات و شما خواهد
را سادگی به کمک پر کسانی که
شکاف. اگر شما که می توانید انجام من می بدون شک تا پایان در گم.
سجاد
چهارشنبه 24 خرداد 1396 07:42 ب.ظ
سلام دوستان عزیز
تنها راه برای ترک این عمل زشت که خداوند هم جلو پامون گذاشته همان نماز است اما به دو شرط این که اول کمیت داشته باشد که همان مداومت بر آن است اما دوم که خیلی هم مهم است کیفیت آن است که چند نکته در مورد کیفیت آن میگویم : اول اینکه باید تاکید میکنم بایدنماز اول وقت خوانده شود چون حضرت علی میگوید هر کسی نماز را به تاخیر بیاندازد به سراغ شهوت میرود دوم اینکه برای تاثیر گذار بودن باید لباس مرتب پوشید فکر کنید شما به یک مهمانی دعوت شدید ایا با زیر پیراهن میروید حالا فکر کنید کسی که باهاش حرف میزنی آفریدگار تمام جهانیان است برای خوش بو بودن از عطر استفاده کنید سوم که بازم خیلی مهم است باید نماز را آرام بخوانید و هنگام خواندن به معنی ان توجه کنید اگه اوایل حواستون پرت شد اشکالی نداره عادت می کنید می توانید از این فیلم ها که روی این وبلاگ است هم استفاده کنید راه را به شما نشون میده
Kafehnoorhaghighat
به خدا من وضعیتم از شما بد تر بود اما با رعایت این کار ها موفق به ترک این عمل شدم
std clinic near me
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 04:52 ق.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب ابتدا
آیا نه حل و فصل بسیار خوب
با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع قادر به من مؤمن
اما تنها برای کوتاه در حالی که.
من هنوز مشکل خود را با جهش در مفروضات
و یک خواهد را سادگی به پر همه کسانی شکاف.
که شما که می توانید انجام من می قطعا بود مجذوب.
Myrtis
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:29 ب.ظ
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you can do with a few pics to drive the message
home a bit, but other than that, this is magnificent blog.

A fantastic read. I will definitely be back.
Caren
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:10 ب.ظ
Do you mind if I quote a few of your posts as
long as I provide credit and sources back to your weblog?
My blog site is in the exact same area of interest as yours and
my users would certainly benefit from a lot of the information you present here.
Please let me know if this alright with you. Regards!
Troy
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:37 ب.ظ
Hi, constantly i used to check blog posts here in the early hours in the dawn, as i love to gain knowledge of more and more.
Bob
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 09:35 ب.ظ
You could definitely see your enthusiasm in the article you write.

The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe.
All the time go after your heart.
Everette
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:16 ب.ظ
Excellent items from you, man. I have consider your stuff prior to and you are
just extremely great. I really like what you've received
here, really like what you're saying and the way through which you are
saying it. You are making it enjoyable and you still
take care of to keep it smart. I can't wait to learn much more from you.
This is really a wonderful site.
Leonora
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:27 ب.ظ
Greetings! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform
are you using for this site? I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had
issues with hackers and I'm looking at alternatives for another platform.
I would be awesome if you could point me in the direction of
a good platform.
Raymundo
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:23 ب.ظ
magnificent issues altogether, you simply gained a
new reader. What could you recommend in regards to your post that you made a few days ago?
Any positive?
Marianne
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:17 ب.ظ
Do you have any video of that? I'd like to find out some additional information.
Antony
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:19 ب.ظ
This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.
Simple but very accurate information… Appreciate your sharing this one.

A must read post!
Noe
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:13 ب.ظ
I believe this is one of the such a lot vital info for me.
And i am satisfied reading your article. However want
to remark on some common issues, The web site
style is ideal, the articles is in point of fact great
: D. Just right task, cheers
Loyd
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:42 ب.ظ
Hello, all is going sound here and ofcourse every one is sharing facts, that's genuinely good, keep up writing.
Saul
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:40 ب.ظ
Hello! I know this is kinda off topic but I'd figured
I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
My website discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30