تبلیغات
بدنسازی،برنامه تمرینی بدنسازی،عکس بدنسازی - آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟
یکشنبه 2 مهر 1391

آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟

   نوشته شده توسط: سعید قاسمی    نوع مطلب :آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟ ،

عواقب خود ارضایی

توجه و آگاهی به عواقب خود ارضایی باعث می‌شود که انسان بهتر بتواند دامن همت به کمر زده و از این گناه اجتناب ورزد.

عواقب سوء و پیامدهای منفی و عملی این گناه جدای از آنکه معصیت و حرام است، به چهار دسته تقسیم می‌شود

دسته اول: آسیب‌های جسمانی

1. ضعف و تحلیلِ قوای جسمانی

کاهش انرژی جسمانی بدن از مضرات مهم و جبران ناپذیر خود ارضایی است. لاغری، لرزش بدن، پژمردگی،ضعف مفاصل، تشنج، زردی و تیرگی چهره، از نشانه‌ها و عوارض ضعف جسمانی است.

متأسفانه ضعف جسمانی به همین جا ختم نمی‌شود بلکه کل بدن را ساقط می کد. شخصی که مبتلا به این عمل شوم شود، رفته رفته ضعف شدید در خود احساس کرده، کمر درد او را آزار می‌دهد تا این که به فلج عمومی بدن مبتلا می‌شود.

2. ضعف بینایی

خود ارضای به تدریج در نور چشم و قدرت بینایی اثر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خود ارضایی دارد و این به حدی است که گاه به نابینایی منجر می‌شود.

با این که اهل ورزش هستم چشمانم خسته می‌شود و جلو چشمم تیره و تار می‌شود به حدی که سرگیجه می‌گیرم آیا این از عوارض خود ارضایی است؟ «نامه‌ای از یک پسر 18 ساله»

گناه

3. آسیب پذیری در برابر بیماری‌ها

تحلیل رفتن قدرت بدن و قوای جسمانی، بستر پذیرش سایر بیماری‌ها را فراهم می‌آورد. جسمی که با خود ارضایی ضعیف شده است نمی‌تواند در مقابل میکروب‌ها و ویروس‌ها از خود دفاع کند. جوانی مبتلا به این عمل شوم بود، در همین حین به یکی از بیماری‌های همراه با تب دچار شد و در همان حال خود ارضایی می‌کرد، در روز ششم بیماری کاملاً ضعیف شده بود و در نتیجه مرگ او را فراگرفت.

4. آسیب دستگاه تناسلی و ناتوانی‌های جنسی و تولید مثل

خود ارضایی اثرات مهمی در دستگاه تناسلی از خود برجای می‌گذارد. دکتر «هوچنین سون» معتقد است که عموم ناراحتی‌های مربوط به دستگاه تناسلی از آثار خود ارضایی است. بعضی از این اثرات عبارتاند از:

تورم غدد وذی ،تورم کانال نطفه ، تورم قسمت پایینی و عقب کانال ادرار،شل شدن عضلات تناسلی ،خروج بی اختیار منی با کوچک‌ترین حادثه ،ایجاد قاعدگی نامنظم و خروج ترشحات چرکی و احساس درد هنگام قاعدگی در دختران ، از بین رفتن پرده بکارت ، بیماری‌های مقاربتی ، عقیم شدن

5. آسیب مراکز عصبی و غدد در مغز

در اثر خود ارضایی و تحریک زیاد، هیپوتالاموس آسیب می‌بیند. مغز و مراکز حساس دیگر مکرراً دچار کاهش نسبی جریان خود می شوندن و از این طریق آسیب‌های جبران ناپذیر و بر آن‌ها وارد می‌شود. تخلیه‌های مکرر عصبی، موجب ضعف اعصاب می‌شود.

شخصِ خود ارضا نسبت به کوچک‌ترین محرک محیطی حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را ندارد، زود رنج است و سریعاً از کوره در می‌رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و... حساسیت فوق‌العاده دارد.

به طور کلی اختلال قوای بینایی، شنوایی (مثل صدای زنگ در گوش و وز وز کردن) و... از ضعف و اختلال اعصاب است.

و تو ای جوان عزیز به خود آی و این آسیب‌ها را جلوی چشم خویش تابلو کن و با تأمل در این منظره نامطلوب و غیرقابل قبول، خود را از دام این بلا نجات بده.

 

گفتار پزشکان درباره آثار زیان بار استمناء

یکی از اطبای معروف در کتاب خود که درباره زیان‌های عادت ننگین «استمنا» نوشته، مشاهدات جمعی از پزشکان را به این شرح نقل می‌کند:

«هوفمان» می‌گوید: «جوانی را دیدم که از پانزده سالگی گرفتار این اعتیاد شوم شده بود و تا سن 23 سالگی آن را ادامه داده بود.او چنان دچار ضعف قوای جسمانی گردید که هنگامی که می‌خواست کتابی را بخواند چشم‌هایش سیاهی رفته سرش درد می‌گرفت، حالتی شبیه سرسام به او دست داده بود، مانند افراد مست دچار سرگیجه شده بود، حدقه‌های چشم او بیش از حد معمولی گشاد و باز شده، و در قعر چشم‌های خود درد شدیدی احساس می‌کرد».

مشاهدات دکتر هوچین سون( HUOTCHINSON )ثابت می‌کند عموم ناراحتی‌های مربوط به دستگاه تناسلی از آثار «استمنا» و ناراحتی‌های شبکیه چشم از آن سرچشمه می‌گیرد.

نویسنده مزبور اضافه می‌کند:

«نخستین نتیجه عادت به این کار شنیع این است که قوت و شفافیت چشم‌ها زایل می‌گردد، صورت رنگ اصلی خود را از دست می‌دهد و پژمرده می‌شود، در نگاه‌های مبتلایان به این کار هوش و ذکاوت اوّلی دیده نشده حالت گرفتگی در سیمای آن‌ها ظاهر می‌گردد، چشم‌های آن‌ها با حلقه‌های کبود رنگی احاطه می‌شود. بعد از آن سستی و تنبلی در اعضای مختلف مشاهده می‌شود.

او سپس از قول یکی از نویسندگان نقل می‌کند که: «جوانی را می‌شناختم که مبتلا به این عادت شوم بود او گرفتار یکی از «بیماری‌های تب دار» شد در روز ششم بیماری که کاملا ضعیف شده بود باز نتوانست دست از عمل خود بردارد لذا مرگ با تمام وحشت خود بر او ظاهر گشت و او را در کام خود فرو کشید»!

کوتاه سخن این که به گفته همان «پزشکی» و هم از نظر «مذهبی» منفور است موجب خرابی و نابودی وجود انسان و تزلزل روح می‌گردد![6]

 

دسته دوم: آسیب‌های روحی - روانی

1. ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری

از عوامل حفظ و تقویت حافظه آن است که فرد به کارهای علمی و فکری مشغول باشد در حالی که شخص خود ارضا از کارهای علمی و فکری باز می‌ماند و این خود عامل دیگری برای ضعف حافظه چنین اشخاصی است.

2. اضطراب

دلهره و دلواپسی از ویژگی‌هایی است که دائماً فرد خود ارضا را رها نمی‌کند، او مرتب با خود درگیر است و نمی‌تواند با خود کنار آید. افکار آشفته، وسواس فکری، بی ثباتی، درهم ریختگی فکری دامن گیر اوست: «نکند کسی بفهمد»، «کی و چگونه این کار را تکرار کنم»، «کی می‌شود نجات پیدا کنم» و.. لحظه‌ای آرام و قرار ندارد، سرزنش و تحقیر خود به علت ارتکاب گناه، شخصیت او را در هم می‌کوبد. گاهی تأخیر در ترک و این که بعد از ترک چه می‌شود، امان او را می‌گیرد.

احساس گناه

3. افسردگی

بی احساسی و بی تفاوتی، بی نشاطی و بی ذوقی، سستی و گوشه گیری، غم و اندوه، عدم علاقه به امور هنری، ورزشی، مسائل معنوی و... همگی از نشانه‌های بارز و حتمی افسردگی است.

4. پرخاشگری و بداخلاقی

شخصِ خود ارضا نسبت به کوچک‌ترین محرک محیطی حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را ندارد، زود رنج است و سریعاً از کوره در می‌رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و... حساسیت فوق‌العاده دارد.

5. یأس از زندگی

... در سنین 16 یا 17 سالگی دو مرتبه دست به خودکشی زدم ولی موفق نشدم، اکنون در میان توفان مرگباری به این سو و آن سو می‌روم، شاید هم یک سویش نابودی باشد. «نامه‌ای از یک جوان»

6. از بین رفتن خلاقیت‌ها، توانایی‌ها و سرکوب شدن استعدادها.

7. عدم میل به تحصیل، مطالعه، تحقیقات علمی و فعالیت‌های فکری.

8. هوس باز و بی بند و بار شدن و اعتیاد به ارضای جنسی نامشروع.

9. بی عاطفه، کم رو و خجل.

10. عدم اعتماد به نفس و احساس حقارت، ضعف اراده.

11. از بین رفتن صفای دل و بی علاقه گی نسبت به امور معنوی، مجالس دعا، جماعات و... .

12. احساس گناه، عذاب وجدان.

خود ارضای به تدریج در نور چشم و قدرت بینایی اثر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خود ارضایی دارد و این به حدی است که گاه به نابینایی منجر می‌شود.

دسته سوم: آسیب‌های اجتماعی

این دسته از آسیب‌ها عبارتاند از:

1. بی آبرویی؛

2. مشکلات خانوادگی؛

3. انزوای اجتماعی، طرد شدن از جامعه و مشکل دوست یابی؛

4. مشکلاتی در ازدواج

5. افت تحصیلی

6. بزه‌کاری و....

7 آسیب‌های معنوی و اخروی

همه آسیب‌های سه‌گانه که سخن از آن‌ها به میان رفت قابل اصلاح و جبران است

اما آسیب معنوی به این راحتی قابل جبران نیست چون گناه که یکی از موارد آن خود ارضایی است -جدای از اینکه عذاب اخروی برای انسان می‌آورد - آسیب به قلب و دل است که هیچ بعد از وجود آدمی به ارزش، کارایی، حساسیت و لطافت قلب و دل او نیست.

درباره گروهی از گنه‌کاران لجوج و عنود می‌فرماید:

«خَتَمَ اللَّهُ عَلی قُلُوبِهِمْ وَ عَلی سَمْعِهِمْ وَ عَلی أَبْصارِهِمْ غِشاوَةٌ وَ لَهُمْ عَذابٌ عَظِیمٌ» [7]

و در آیه 46 سوره حج می‌خوانیم: فَإِنَّها لا تَعْمَی الْأَبْصارُ وَ لکنْ تَعْمَی الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ[8]

آری بدترین اثر گناه و ادامه آن، تاریک ساختن قلب، و از میان بردن نور علم و حس تشخیص است، گناهان از اعضاء و جوارح سرازیر قلب می‌شود، و قلب را به یک باتلاق متعفن و گندیده مبدل می‌سازد، اینجاست که انسان راه و چاه را تشخیص نمی‌دهد، و مرتکب اشتباهات عجیبی می‌شود که همه را حیران می‌کند با دست خود تیشه به ریشه سعادت خویش می‌زند و سرمایه خوشبختی خویش را به باد فنا می‌دهد.

در حدیثی از پیغمبر اکرم ص می‌خوانیم:

«کثرة الذنوب مفسدة للقلب» [9]:" گناهان زیاد قلب انسان را فاسد می‌کند" .

از نظر اصول روانشناسی نیز این معنی ثابت شده که اعمال آدمی همواره بازتابی در روح او دارد، و تدریجاً روح را به شکل خود در می‌آورد، حتی در تفکر و اندیشه و قضاوت او مؤثر است.

این نکته نیز قابل توجه است که انسان با ادامه گناه، لحظه به لحظه، در تاریکی روحی بیشتری فرو می‌رود، و به جایی می‌رسد که گناهانش در نظرش حسنات جلوه می‌کند، و گاه به گناهش افتخار می‌نماید! و در این مرحله راه‌های بازگشت به روی او بسته می‌شود، و تمام پل‌ها پشت سرش ویران می‌گردد و این خطرناک‌ترین حالتی است که ممکن است برای یک انسان پیش آید[10].

عزیزانم در جامعه کنونی ما مشکلات ازدواج بسیار زیاد بوده و از طرفی هم  موارد تحریک کننده به  در همه به وفور به چشم می‌خورد این وضعیت حجاب و بی مبالاتی جوانان و تأثیرات سوء آن در روح و روان جوانان اعم از دختر و پسر همه و همه بستر انحرافات جنسی را فراهم می‌سازد، درد شما عزیزان را می‌دانیم و از عمق وجود با شما احساس هم دردی می‌کنیم اما عزیزان ضربه زدن به سلامت جسم و روان و ابعاد معنوی راهش نیست باید مشکل را از ریشه حل کرد در ادامه این مقاله راهکارهایی برای رهایی از این عمل شیطانی ارائه می‌شود امیدوارم برای شما عزیزان مفید واقع شود ،(ادامه مبحث در مقاله‌ای جداگانه با عنوان "راهکارهای رهایی از خود ارضایی " تقدیم شما عزیزان خواهد شد) 

 

ادامه دارد ....  برچسب ها: آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟ ، خود ارضایی در ورزش ، خود ارضایی ، عوارض خود ارضایی ،

league war cheats
چهارشنبه 27 دی 1396 10:25 ب.ظ
شما در واقع با توجه به ارائه آن به نظر بسیار آسان می رسید اما این را پیدا می کنم
موضوعی که در واقع یک چیز است که من فکر می کنم به آن
هیچ چیز بد نیست این بیش از حد پیچیده و برای من بسیار بزرگ به نظر می رسد.
من به دنبال آینده خودم هستم
بالا، من سعی خواهم کرد تا آن را از بین ببرم!
Nintendo Switch
پنجشنبه 7 دی 1396 07:45 ب.ظ
سلام دوستان، پست فوق العاده ای در مورد تدریس و توضیح کامل آن،
تمام وقت آن را نگه دارید
Daniella
جمعه 17 آذر 1396 05:51 ق.ظ
Awesome post.
Priscilla
جمعه 17 آذر 1396 03:01 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just
posting videos to your weblog when you could be giving us
something enlightening to read?
Juliana
جمعه 17 آذر 1396 02:26 ق.ظ
Hi there! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
My site covers a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other.
If you are interested feel free to send me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!
Rosalie
جمعه 17 آذر 1396 02:21 ق.ظ
Wow that was strange. I just wrote an really
long comment but after I clicked submit my comment didn't
appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway,
just wanted to say excellent blog!
Corazon
جمعه 17 آذر 1396 12:29 ق.ظ
I like what you guys tend to be up too. This type of clever work and reporting!
Keep up the fantastic works guys I've you guys to my own blogroll.
Jame
جمعه 17 آذر 1396 12:27 ق.ظ
Outstanding quest there. What occurred after? Take care!
Maricela
جمعه 17 آذر 1396 12:26 ق.ظ
We stumbled over here by a different website and thought I should check
things out. I like what I see so now i am following you.
Look forward to looking at your web page for
a second time.
Edwardo
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:43 ب.ظ
Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment
form? I'm using the same blog platform as yours and I'm
having problems finding one? Thanks a lot!
Carey
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:07 ب.ظ
Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and
gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the shell
to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally
off topic but I had to tell someone!
Kristin
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:03 ب.ظ
Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
There's a lot of people that I think would really enjoy your content.
Please let me know. Thank you
Freddy
پنجشنبه 16 آذر 1396 09:00 ب.ظ
Informative article, exactly what I needed.
Nintendo Switch
سه شنبه 7 آذر 1396 06:52 ب.ظ
روز خوب! من به سادگی می خواهم به شما یک شگفت انگیز بزرگ برای اطلاعات بزرگ خود را به شما بدهد
اینجا در این پست هستم من به زودی به سایت شما میرسم
is psychic real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:38 ب.ظ
این واقعا بسیار پیچیده در این زندگی فعال برای گوش دادن اخبار در تلویزیون، بنابراین من فقط از استفاده از
وب به همین دلیل، و به دست آوردن اخبار به روز ترین.
how much do std tests cost
شنبه 13 آبان 1396 04:56 ب.ظ
من رفتهام به برادر کوچکم بگویم که او نیز باید این وبسایت را ببیند
به صورت منظم برای به روز شدن از آخرین گزارش ها.
ask a psychic question
جمعه 12 آبان 1396 07:48 ب.ظ
من دوست داشتم همانطور که شما در اینجا دریافت می کنید انجام می شود.

طرح جذاب است، مطالب نویسنده شما شیک است. با این وجود، شما فرمان می دهید، خریداری یک اشتباه
بیش از آنکه بخواهید زیر را تحویل دهید. ناخوشایند بدون شک بیشتر می آیند
قبلا دوباره به همان اندازه تقریبا همان طور که اغلب در مورد مورد شما شما سپر این پیاده روی.
best psychic medium reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 05:17 ب.ظ
شما باید بخشی از یک مسابقه برای یکی از مفید ترین سایت های آنلاین باشید.
من به شدت این وبسایت را توصیه خواهم کرد!
best psychic readings
چهارشنبه 10 آبان 1396 04:55 ب.ظ
هی اونجا! من در حال خواندن وب سایت خود را برای مدتی در حال حاضر و
در نهایت شجاعت به جلو رفت و فریاد می زد
خارج از هوستون تگزاس! درست خواستم بگویم کار شما خیلی خوب است!
clash royale gems hack
دوشنبه 8 آبان 1396 09:52 ب.ظ
سلام به همه، اولین بار من یک بازدید سریع را پرداخت می کنم
در این صفحه وب و پاراگراف به نفع من واقعا مفید است
بالا پست چنین مقالات.
are psychics real
دوشنبه 8 آبان 1396 01:36 ب.ظ
در واقع یک بخش خوب و مفیدی از اطلاعات است. من خوشحال هستم
شما این اطلاعات مفید را با ما به اشتراک گذاشتهاید. لطفا ما را به این موضوع آگاه کن
با تشکر برای به اشتراک گذاری
local std testing
دوشنبه 8 آبان 1396 01:22 ب.ظ
من شگفت زده هستم، باید بگویم. رنج می برم
وبلاگ که به همان اندازه آموزشی و جالب است، و
بدون شک، شما ناخن بر روی سر شما ضربه زده است. مسئله چیزی است که مردم آنقدر کوچک هستند
صحبت هوشمندانه در مورد در حال حاضر من بسیار خوشحالم که من در طول شکار من برای چیزی در مورد این یافت می شود.
std screening near me
دوشنبه 8 آبان 1396 12:50 ب.ظ
Hmm هر کسی که با تصاویر موجود در بارگذاری این وبلاگ مشکل دارد
من سعی میکنم بفهمم که آیا مشکلش در پایان من است یا اینکه این وبلاگ است.

هر پاسخی موجب خوشحالی ما خواهد بود.
std clinics near me
دوشنبه 8 آبان 1396 07:51 ق.ظ
برای اطلاعات بیشتر شما باید یک وب سایت اینترنتی سریع و در سراسر جهان I را پرداخت کنید
این وب سایت را به عنوان یک وب سایت عالی برای جدیدترین وبسایت یافت
به روز رسانی
cheap psychics
دوشنبه 8 آبان 1396 07:33 ق.ظ
سلام به هر کس، واقعا برای من دلپذیر است
برای بازدید از این سایت، شامل اطلاعات ارزشمند است.
real psychic
شنبه 15 مهر 1396 03:01 ب.ظ
فقط می توانم بگویم که راحتی کشف کردن فردی که واقعا درک آن را می داند
در شبکه. شما واقعا درک می کنید که چگونه یک مشکل را برای روشن شدن ایجاد کنید و آن را مهم بدانید.
مردم بیشتر به این موضوع نگاه می کنند و این قسمت داستان شما را درک می کنند.
این تعجب آور است که از زمانی که قطعا محبوبیت بیشتری ندارید، محبوبیت بیشتری ندارید
دارای هدیه
cheap phone psychics
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:35 ب.ظ
انگار ذهن من را میخوانی! به نظر می رسد که شما در مورد این خیلی درک کنید
این کتاب را در آن یا چیزی نوشت. من احساس می کنم شما فقط می توانید با چند درصد به رانندگی انجام دهید
پیام خانه کمی، اما به جای آن، این
وبلاگ فوق العاده است خوب خواندن حتما بر میگردم.
private std screening
یکشنبه 19 شهریور 1396 11:08 ب.ظ
شما باید در یک مسابقه برای یکی از بهترین وب سایت ها در وب شرکت کنید.
من قصد دارم این وب سایت را توصیه کنم!
psychic phone reading
یکشنبه 19 شهریور 1396 10:43 ب.ظ
برای ارسال پست های جالب از شما متشکریم. من واقعا خواندن آن را دوست داشتم
شما یک نویسنده عالی هستید. مطمئن باشید که وبلاگتان را نشانه گذاری کنید و ممکن است
برگشتن به جاده من می خواهم تشویق کنم نوشتن عالی خود را ادامه دهید
تعطیلات آخر هفته خوبی داشته باشید
foot pain
سه شنبه 14 شهریور 1396 12:09 ب.ظ
I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty.
You're wonderful! Thanks!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30