تبلیغات
بدنسازی،برنامه تمرینی بدنسازی،عکس بدنسازی - آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟
یکشنبه 2 مهر 1391

آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟

   نوشته شده توسط: سعید قاسمی    نوع مطلب :آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟ ،

عواقب خود ارضایی

توجه و آگاهی به عواقب خود ارضایی باعث می‌شود که انسان بهتر بتواند دامن همت به کمر زده و از این گناه اجتناب ورزد.

عواقب سوء و پیامدهای منفی و عملی این گناه جدای از آنکه معصیت و حرام است، به چهار دسته تقسیم می‌شود

دسته اول: آسیب‌های جسمانی

1. ضعف و تحلیلِ قوای جسمانی

کاهش انرژی جسمانی بدن از مضرات مهم و جبران ناپذیر خود ارضایی است. لاغری، لرزش بدن، پژمردگی،ضعف مفاصل، تشنج، زردی و تیرگی چهره، از نشانه‌ها و عوارض ضعف جسمانی است.

متأسفانه ضعف جسمانی به همین جا ختم نمی‌شود بلکه کل بدن را ساقط می کد. شخصی که مبتلا به این عمل شوم شود، رفته رفته ضعف شدید در خود احساس کرده، کمر درد او را آزار می‌دهد تا این که به فلج عمومی بدن مبتلا می‌شود.

2. ضعف بینایی

خود ارضای به تدریج در نور چشم و قدرت بینایی اثر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خود ارضایی دارد و این به حدی است که گاه به نابینایی منجر می‌شود.

با این که اهل ورزش هستم چشمانم خسته می‌شود و جلو چشمم تیره و تار می‌شود به حدی که سرگیجه می‌گیرم آیا این از عوارض خود ارضایی است؟ «نامه‌ای از یک پسر 18 ساله»

گناه

3. آسیب پذیری در برابر بیماری‌ها

تحلیل رفتن قدرت بدن و قوای جسمانی، بستر پذیرش سایر بیماری‌ها را فراهم می‌آورد. جسمی که با خود ارضایی ضعیف شده است نمی‌تواند در مقابل میکروب‌ها و ویروس‌ها از خود دفاع کند. جوانی مبتلا به این عمل شوم بود، در همین حین به یکی از بیماری‌های همراه با تب دچار شد و در همان حال خود ارضایی می‌کرد، در روز ششم بیماری کاملاً ضعیف شده بود و در نتیجه مرگ او را فراگرفت.

4. آسیب دستگاه تناسلی و ناتوانی‌های جنسی و تولید مثل

خود ارضایی اثرات مهمی در دستگاه تناسلی از خود برجای می‌گذارد. دکتر «هوچنین سون» معتقد است که عموم ناراحتی‌های مربوط به دستگاه تناسلی از آثار خود ارضایی است. بعضی از این اثرات عبارتاند از:

تورم غدد وذی ،تورم کانال نطفه ، تورم قسمت پایینی و عقب کانال ادرار،شل شدن عضلات تناسلی ،خروج بی اختیار منی با کوچک‌ترین حادثه ،ایجاد قاعدگی نامنظم و خروج ترشحات چرکی و احساس درد هنگام قاعدگی در دختران ، از بین رفتن پرده بکارت ، بیماری‌های مقاربتی ، عقیم شدن

5. آسیب مراکز عصبی و غدد در مغز

در اثر خود ارضایی و تحریک زیاد، هیپوتالاموس آسیب می‌بیند. مغز و مراکز حساس دیگر مکرراً دچار کاهش نسبی جریان خود می شوندن و از این طریق آسیب‌های جبران ناپذیر و بر آن‌ها وارد می‌شود. تخلیه‌های مکرر عصبی، موجب ضعف اعصاب می‌شود.

شخصِ خود ارضا نسبت به کوچک‌ترین محرک محیطی حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را ندارد، زود رنج است و سریعاً از کوره در می‌رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و... حساسیت فوق‌العاده دارد.

به طور کلی اختلال قوای بینایی، شنوایی (مثل صدای زنگ در گوش و وز وز کردن) و... از ضعف و اختلال اعصاب است.

و تو ای جوان عزیز به خود آی و این آسیب‌ها را جلوی چشم خویش تابلو کن و با تأمل در این منظره نامطلوب و غیرقابل قبول، خود را از دام این بلا نجات بده.

 

گفتار پزشکان درباره آثار زیان بار استمناء

یکی از اطبای معروف در کتاب خود که درباره زیان‌های عادت ننگین «استمنا» نوشته، مشاهدات جمعی از پزشکان را به این شرح نقل می‌کند:

«هوفمان» می‌گوید: «جوانی را دیدم که از پانزده سالگی گرفتار این اعتیاد شوم شده بود و تا سن 23 سالگی آن را ادامه داده بود.او چنان دچار ضعف قوای جسمانی گردید که هنگامی که می‌خواست کتابی را بخواند چشم‌هایش سیاهی رفته سرش درد می‌گرفت، حالتی شبیه سرسام به او دست داده بود، مانند افراد مست دچار سرگیجه شده بود، حدقه‌های چشم او بیش از حد معمولی گشاد و باز شده، و در قعر چشم‌های خود درد شدیدی احساس می‌کرد».

مشاهدات دکتر هوچین سون( HUOTCHINSON )ثابت می‌کند عموم ناراحتی‌های مربوط به دستگاه تناسلی از آثار «استمنا» و ناراحتی‌های شبکیه چشم از آن سرچشمه می‌گیرد.

نویسنده مزبور اضافه می‌کند:

«نخستین نتیجه عادت به این کار شنیع این است که قوت و شفافیت چشم‌ها زایل می‌گردد، صورت رنگ اصلی خود را از دست می‌دهد و پژمرده می‌شود، در نگاه‌های مبتلایان به این کار هوش و ذکاوت اوّلی دیده نشده حالت گرفتگی در سیمای آن‌ها ظاهر می‌گردد، چشم‌های آن‌ها با حلقه‌های کبود رنگی احاطه می‌شود. بعد از آن سستی و تنبلی در اعضای مختلف مشاهده می‌شود.

او سپس از قول یکی از نویسندگان نقل می‌کند که: «جوانی را می‌شناختم که مبتلا به این عادت شوم بود او گرفتار یکی از «بیماری‌های تب دار» شد در روز ششم بیماری که کاملا ضعیف شده بود باز نتوانست دست از عمل خود بردارد لذا مرگ با تمام وحشت خود بر او ظاهر گشت و او را در کام خود فرو کشید»!

کوتاه سخن این که به گفته همان «پزشکی» و هم از نظر «مذهبی» منفور است موجب خرابی و نابودی وجود انسان و تزلزل روح می‌گردد![6]

 

دسته دوم: آسیب‌های روحی - روانی

1. ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری

از عوامل حفظ و تقویت حافظه آن است که فرد به کارهای علمی و فکری مشغول باشد در حالی که شخص خود ارضا از کارهای علمی و فکری باز می‌ماند و این خود عامل دیگری برای ضعف حافظه چنین اشخاصی است.

2. اضطراب

دلهره و دلواپسی از ویژگی‌هایی است که دائماً فرد خود ارضا را رها نمی‌کند، او مرتب با خود درگیر است و نمی‌تواند با خود کنار آید. افکار آشفته، وسواس فکری، بی ثباتی، درهم ریختگی فکری دامن گیر اوست: «نکند کسی بفهمد»، «کی و چگونه این کار را تکرار کنم»، «کی می‌شود نجات پیدا کنم» و.. لحظه‌ای آرام و قرار ندارد، سرزنش و تحقیر خود به علت ارتکاب گناه، شخصیت او را در هم می‌کوبد. گاهی تأخیر در ترک و این که بعد از ترک چه می‌شود، امان او را می‌گیرد.

احساس گناه

3. افسردگی

بی احساسی و بی تفاوتی، بی نشاطی و بی ذوقی، سستی و گوشه گیری، غم و اندوه، عدم علاقه به امور هنری، ورزشی، مسائل معنوی و... همگی از نشانه‌های بارز و حتمی افسردگی است.

4. پرخاشگری و بداخلاقی

شخصِ خود ارضا نسبت به کوچک‌ترین محرک محیطی حساس است، حوصله گفت و گو با دیگران را ندارد، زود رنج است و سریعاً از کوره در می‌رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و... حساسیت فوق‌العاده دارد.

5. یأس از زندگی

... در سنین 16 یا 17 سالگی دو مرتبه دست به خودکشی زدم ولی موفق نشدم، اکنون در میان توفان مرگباری به این سو و آن سو می‌روم، شاید هم یک سویش نابودی باشد. «نامه‌ای از یک جوان»

6. از بین رفتن خلاقیت‌ها، توانایی‌ها و سرکوب شدن استعدادها.

7. عدم میل به تحصیل، مطالعه، تحقیقات علمی و فعالیت‌های فکری.

8. هوس باز و بی بند و بار شدن و اعتیاد به ارضای جنسی نامشروع.

9. بی عاطفه، کم رو و خجل.

10. عدم اعتماد به نفس و احساس حقارت، ضعف اراده.

11. از بین رفتن صفای دل و بی علاقه گی نسبت به امور معنوی، مجالس دعا، جماعات و... .

12. احساس گناه، عذاب وجدان.

خود ارضای به تدریج در نور چشم و قدرت بینایی اثر می‌گذارد و آن را کاهش می‌دهد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خود ارضایی دارد و این به حدی است که گاه به نابینایی منجر می‌شود.

دسته سوم: آسیب‌های اجتماعی

این دسته از آسیب‌ها عبارتاند از:

1. بی آبرویی؛

2. مشکلات خانوادگی؛

3. انزوای اجتماعی، طرد شدن از جامعه و مشکل دوست یابی؛

4. مشکلاتی در ازدواج

5. افت تحصیلی

6. بزه‌کاری و....

7 آسیب‌های معنوی و اخروی

همه آسیب‌های سه‌گانه که سخن از آن‌ها به میان رفت قابل اصلاح و جبران است

اما آسیب معنوی به این راحتی قابل جبران نیست چون گناه که یکی از موارد آن خود ارضایی است -جدای از اینکه عذاب اخروی برای انسان می‌آورد - آسیب به قلب و دل است که هیچ بعد از وجود آدمی به ارزش، کارایی، حساسیت و لطافت قلب و دل او نیست.

درباره گروهی از گنه‌کاران لجوج و عنود می‌فرماید:

«خَتَمَ اللَّهُ عَلی قُلُوبِهِمْ وَ عَلی سَمْعِهِمْ وَ عَلی أَبْصارِهِمْ غِشاوَةٌ وَ لَهُمْ عَذابٌ عَظِیمٌ» [7]

و در آیه 46 سوره حج می‌خوانیم: فَإِنَّها لا تَعْمَی الْأَبْصارُ وَ لکنْ تَعْمَی الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ[8]

آری بدترین اثر گناه و ادامه آن، تاریک ساختن قلب، و از میان بردن نور علم و حس تشخیص است، گناهان از اعضاء و جوارح سرازیر قلب می‌شود، و قلب را به یک باتلاق متعفن و گندیده مبدل می‌سازد، اینجاست که انسان راه و چاه را تشخیص نمی‌دهد، و مرتکب اشتباهات عجیبی می‌شود که همه را حیران می‌کند با دست خود تیشه به ریشه سعادت خویش می‌زند و سرمایه خوشبختی خویش را به باد فنا می‌دهد.

در حدیثی از پیغمبر اکرم ص می‌خوانیم:

«کثرة الذنوب مفسدة للقلب» [9]:" گناهان زیاد قلب انسان را فاسد می‌کند" .

از نظر اصول روانشناسی نیز این معنی ثابت شده که اعمال آدمی همواره بازتابی در روح او دارد، و تدریجاً روح را به شکل خود در می‌آورد، حتی در تفکر و اندیشه و قضاوت او مؤثر است.

این نکته نیز قابل توجه است که انسان با ادامه گناه، لحظه به لحظه، در تاریکی روحی بیشتری فرو می‌رود، و به جایی می‌رسد که گناهانش در نظرش حسنات جلوه می‌کند، و گاه به گناهش افتخار می‌نماید! و در این مرحله راه‌های بازگشت به روی او بسته می‌شود، و تمام پل‌ها پشت سرش ویران می‌گردد و این خطرناک‌ترین حالتی است که ممکن است برای یک انسان پیش آید[10].

عزیزانم در جامعه کنونی ما مشکلات ازدواج بسیار زیاد بوده و از طرفی هم  موارد تحریک کننده به  در همه به وفور به چشم می‌خورد این وضعیت حجاب و بی مبالاتی جوانان و تأثیرات سوء آن در روح و روان جوانان اعم از دختر و پسر همه و همه بستر انحرافات جنسی را فراهم می‌سازد، درد شما عزیزان را می‌دانیم و از عمق وجود با شما احساس هم دردی می‌کنیم اما عزیزان ضربه زدن به سلامت جسم و روان و ابعاد معنوی راهش نیست باید مشکل را از ریشه حل کرد در ادامه این مقاله راهکارهایی برای رهایی از این عمل شیطانی ارائه می‌شود امیدوارم برای شما عزیزان مفید واقع شود ،(ادامه مبحث در مقاله‌ای جداگانه با عنوان "راهکارهای رهایی از خود ارضایی " تقدیم شما عزیزان خواهد شد) 

 

ادامه دارد ....  برچسب ها: آیا خود ارضایی در ورزش مضر است؟ ، خود ارضایی در ورزش ، خود ارضایی ، عوارض خود ارضایی ،

manicure
شنبه 19 فروردین 1396 09:47 ب.ظ
Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have
any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for
a while but I never seem to get there! Thank you
بی نام
جمعه 27 اسفند 1395 11:55 ق.ظ
سلام من بدنسازی کارمیکنم میخاستم ببینم باجق زدن حجم بدنم کاهش پیدا میکنه یا ن.بعدش اون میوه های پروتئن هایی ک میخورم از بین میره یاخیر؟؟؟ ممنون جوابمو بدین
پنجشنبه 19 اسفند 1395 04:22 ب.ظ
سلام من یه ساله خود ارضایی میکنم و الان خیلی نا امیدم من ولیبالیستم و حالا دیگه عین قبلنا ولیبال بازی نمیکنم چی کار کنم که دویاره به خودم برگردم
Ehsan
دوشنبه 18 بهمن 1395 06:30 ب.ظ
سلام من سه سال خودارضایی کردم یک سال ترک کردم بعد دوباره رو آوردم. میخواستم بدون عوارض آن از بین میرود مشکل من چگونه حل میشود در هنگام ازدواج با چه مشکلاتی روبرو میشویم
جواد
چهارشنبه 8 دی 1395 09:31 ب.ظ
من کشتیکارمیکنم ایا خود ارضایی موجب ضعف جسمی میشود
محمود
سه شنبه 16 آذر 1395 03:04 ب.ظ
سلام من حدودا 16 سالمه ورزش هم مرتب انجام میدم مطالعه ام در روز زیاده ولی نمیدونم چرا نمیتونم بیشتر از 1 هفته از خودارضایی دور بشم
pezhman
جمعه 14 آبان 1395 07:24 ب.ظ
سلام من كشتی كار می كنم حدود دوسال..بعد از وقتی كه یادم میاد خودارضا می كردم ..ولی داخل این یك سال
حدود كم تر شد مثلا هفته یك بار این كارو می كنم
ولی بدنم خوب رشت كرده لطفا می شه كمكم كنید
پاسخ سعید قاسمی : سلام سعی کن زودتر ازدواج کنی
محمد
پنجشنبه 11 شهریور 1395 01:18 ق.ظ
چهارده ساله هستم تو لیگ کشور بازی میکنم
Parsa
شنبه 30 مرداد 1395 12:16 ق.ظ
شما باید مشکل خود ارضایی رو کنترل کنید نه فرار
کسی که برا انجام ندادن خود ارصایی
مثلا سعی میکنه تنها نباشه یا فیلم پاک کنه امثاله این فقط داره از اون موقعیت فرار میکنه ممکنه چند ماه نزنه اما ب محصه اینکه موقعیت پیش بیاد انجام میده و بیشتر داغون میشه و ناامید
راه من برا ترکش این بود
فیلم دانلود کردم لخت شدم خونه تنها همه شرایط براهم اما نزدم با خودم گفتم اگ تو این شرایط نزنم تو شرایط عادی نمیزنم کنترلش کردم نه فرار از موقعیتش
Sami.eshghi77
چهارشنبه 20 مرداد 1395 02:03 ق.ظ
سوالی داشتم.من تمرینات بدنسازی فوتبال رو میرم خیلی بهم فشار میاد.موقع تمرین فوتبال هم جدیدا نمیتونم مثه قبل خوب بازی کنم.ایا این از عوارض خود ارضاییه؟؟
sami
دوشنبه 11 مرداد 1395 12:17 ق.ظ
ایا سیلاب منی برای بدن ضرر داره واسیه بدنسازی لطفا جواب بدید
هومان
شنبه 2 مرداد 1395 01:14 ب.ظ
من یک سوال داشتم. من الآن خودارضایی را ترک کرده ام. حالا از فردا صبح زود با ورزش خوب و مناسب به همراه تغذیه و خواب کافی و مناسب می تونم عوارضشو از بین ببرم؟
هومان
پنجشنبه 31 تیر 1395 12:05 ب.ظ
می خواستم بدونم اگر جق نزنم و از فردا صبح زود ورزش کنم عوارضش میره؟ ممنون میشم جوابمو بدین.
امین
دوشنبه 21 تیر 1395 10:28 ب.ظ
سلام خسته نباشید
من بدنسازی کار میکنم الان تقریبا تو دوره هم هستم هفته ایی یکبار خودارضایی میکنم میخواستم بدونم ضرر داره یعنی مانع عضله سازی میشه اگه سریعا جواب بدین ممنون میشم
پارسا
یکشنبه 20 تیر 1395 12:33 ق.ظ
سلام اول از سایتتون تشکر میکنم من ۱۵ سالمه سه سال است خد ارضایی میکنم لطفا اقای سعید قاسمی به من تذکراتی بدهید که من از این عمل زشت رها بشم من عاشق ورزش هستم نمیخواهم اندامم زشت و ناجور باشد ازتون ممنون میشم به من کمک کنید
پاسخ سعید قاسمی : سلام
توضیحات کاملی داده شده برای ترک
به خدا نزدیک شو
پارسا
یکشنبه 20 تیر 1395 12:15 ق.ظ
سلام خود ارضایی یک عمل زشت و گناه است به همه توصیه میدهم که این کار را نکنند اگر هم میکنند انرا ترک کنند من خودم ۱۵ سالمه و نزدیکی سه سال است کهاین کار را میکنم و نمیتونم انرا ترک کنم و چند بار تصمیم گرفته ام که ترکش کنم اما نتونستم خلاصه خود ارضایی بر عضله سازی هم تاثیر منفی دارد اگر میخواهید اندامی خوب داشته باشید این کار را ترک کنید خیلی خراپ است ازتون ممنونم که توصیه هایی به من هم بدهید که این کار را ترک کنم ممنونم
احمد
یکشنبه 20 تیر 1395 12:09 ق.ظ
سلام من ۱۵ سالمه نزدیکی سه سال است که خودارضایی میکنم بدنم کم کم ضعیف میشه نمیدانم چطور انرا ترک کنم چند بار تصمیم گرفتم انرا ترک کنم اما نتونستم و شکست خوردم یک توصیه بمن بدهید که انرا ترک کنم ازتون ممنونم

خاص
پنجشنبه 27 خرداد 1395 09:17 ب.ظ
من مولتی ویتامین مصرف میکنم ایا با خودارضایی خواص مولتی ویتامین رو از دست میدم ؟
پاسخ سعید قاسمی : خیر
چهارشنبه 19 خرداد 1395 11:03 ق.ظ
من بدنسازی کار میکنم ایا سکس کردن با دختر هیچ تاثیر‌منفی روی بدن ک نمیزاره لطفا جواب بدید مرسی دارید.
پاسخ سعید قاسمی : تاثیر زیادی ندارد
جکی
سه شنبه 11 خرداد 1395 06:59 ب.ظ
سلام
خسته نباشید،لطف کنید در مورد اینکه یکی خود ارضایی رو ترک کنه از تمام عوارض جنسی رهایی پیدا میکنه یا نه؟لطفاتوضیح بدید
پاسخ سعید قاسمی : حتما
جکی
سه شنبه 11 خرداد 1395 06:58 ب.ظ
سلام
خسته نباشید،لطف کنید در مورد اینکه یکی خود ارضایی رو ترک کنه از تمام عوارض جنسی رهایی پیدا میکنه یا نه؟لطفاتوضیح بدید
یوز
جمعه 7 خرداد 1395 10:18 ب.ظ
من بدنسازم میخواستم بدونم جلق زدن باعث کوچک شدن عضله و بدنم میشود یا تاثیری ندارد
لطفا جوااااااااب بدید
M.z
جمعه 7 خرداد 1395 10:12 ب.ظ
من بدنسازم و مصرف پروتین دارم با جلق زدن این مواد پروتیینی از بدنم خارج میشود یا خیر؟
تو رو خدا جواب بدید
محمد
چهارشنبه 5 خرداد 1395 08:35 ب.ظ
بعد من تو دوره مکمل بدنسازیم کلا خیلی میل جنسیم زیاده این مکمل هام که می خورم بیشتر تحریک میشم تروخدا بگین چیکارکنم؟
محمد
چهارشنبه 5 خرداد 1395 08:30 ب.ظ
هرچندوقت به چندوقت ارضاشیم مشکلی برامون پیش نمیاد
--------------
یکشنبه 22 فروردین 1395 08:19 ب.ظ
جون هرکی دوستا دارین نرین سراغش

بدبختتون میکنه
رامین
شنبه 11 مهر 1394 01:34 ب.ظ
من بدنسازی کار میکنم و هقته ایی یا سه هفته ایی یک بار جلق میزنم و هیچ تغییر هم نمیکنم به نظر شما مال خود ارضایی یا نه یه سوال دیگه این مکمل ورزشی غذا و میوه ها با این کار از بدنم خارج میشه لصفا جواب بدید سریع
پاسخ سعید قاسمی : خارج نمیشود
فقط کالری از دست میدهید
شوخی
جمعه 27 شهریور 1394 05:07 ب.ظ
بابا بزنین کیفشو ببرین/ اصلان ایراد نداره برین تو حموم انقدر بزنین تا بمیرین خه خه خه.....
جمعه 27 شهریور 1394 12:57 ق.ظ
ایا کاهش هوش با خود ارضایی رابطه داره ودر این صورت پس از ترک توانایی های هوشی بر می گردند وایا خود ارضایی باعث عقیم شدن میشود ونیاز به عمل جراحی دارد یا خیر با تشکر
پاسخ سعید قاسمی : امکان کند شدن ضریب هوشی هست اما عقیم شدن خیر
جمعه 27 شهریور 1394 12:52 ق.ظ
سلام ایا کاهش هوش بوسیله خود ارضایی واقعیت داره و در این صورت بعد از ترک توانایی های هوشی برمیگردند یانه باتشکر
پاسخ سعید قاسمی : بله واقعیت دارد اما خیلی کم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30